Сучасний аристократичний і вишуканий Відень (нотатник мандрівника)

Незмінна краса архітектури і смачні тістечка – це найпривабливіше у сучасному Відні для масового туриста. У цій статті розповімо, про віденські смаколики і легенди, про місця для гурманів. Українська художниця Вероніка Чекалюк вивчає історію світового мистецтва, влаштовує перфоманси, мандрує з друзями-митцями, нині розповідає нам про свої враження: «Турист у Відні меланхолійно занурюється у стан joie de vivre – радості буття. Після солодощів і кави з вершками час ніби уповільнюється.

Є такі особливі подорожі до яких турист готується по-особливому. До таких неймовірних міст належить Відень. Гортаючи буклет про місто наче відчуваєш запашний аромат шоколодного тортика «Захер», ванільної випічки з корицею і кави «Меланж». Ми з колегами однодумцями намагаємося час від часу навідуватися до австрійської перлини естетики й краси. Усім хто подорожує до Відня, рекомендуємо неодмінно завітати до двох “музеїв-близнюків” у серці столиці, а саме: Природно-історичного та Художньо-історичого музеїв, котрі розташовані навпроти одного, а на площі між ними пам’ятник величний Марії Терезії – всесвітьо відомої мудрої імператриці.

Поціновувачі класичного мистецтва насолоджуються екслюзивною європейською колекцією у Kunsthistorisches Museum, архітектори якого геніальні Карл фон Хазенауер та Готфріда Земпера.

Зайшовши усередину, милуємося довершеністю красуні Афіни, богині мудрості, котра своїм виглядом красномовно натякає відвідувачам: вчись і насолоджуйся естетикою… це місія походу до музею. За кожним шедевром – клопітка праця професіоналів. До оформлення інтер’єру допускалися виключно найкращі митці свого часу. Зокрема, усім відомі фрески Густава Клімта при вході є такою ж музейною пам’яткою, як і легендарні колекції Джузеппе Арчімбольдо.

Колекція живопису, насамперед художників Відродження та Бароко, належить до однієї з найзначніших у світі і займає цілком другий поверх. Згідно з традиційним мистецтвознавчим поділом картини майстрів північної Європи представлені в загальній експозиції в одному крилі, а роботи італійців, іспанців та французів в іншому. Згідно з традиційним мистецтвознавчим поділом картини майстрів північної Європи представлені в загальній експозиції в одному крилі, а роботи італійців, іспанців та французів в іншому. галереях умовного «північного» мистецтва ви знайдете мальовничі твори Дюрера, Брейгеля, Босха, Вермеєра, Рембрандта та Рубенса, а в «південних» Тіціана, Джорджоні, Перуджіно, Рафаеля та інших видатних митців.

Як у будь-якому визначному музеї, що представляє європоцентричну історію мистецтва, є тут і колосальна знахідка: колекція давньоєгипетських та близькосхідних артефактів.

Чверть виставкових площ займає Кунсткамера, тобто буквально «територія загадок», з якої і виріс музей у сучасному розумінні. Тут зібрані ювелірні вироби, їдальня та церковне начиння, наукові прилади — все, про що можна сказати «унікальний» та «рідкісний». Можливо, здається, що доречніше було б перевести ці виставкові фонди до окремого музею. Але чи пам’ятаєте Афіну на даху? Богиня мудрості вважається ще й покровителькою ремесел. Адже «чисте» мистецтво — як картини Рафаеля та Брейгеля, яке ми тепер протиставляємо щодо утилітарних об’єктів Кунсткамери, набуло цього престижного статусу відносно недавно. Зайдіть в Кунсткамеру, навіть якщо ви не шанувальник чарівних блискучих дрібниць, зосередьтеся на певному артефакті і розслабтеся: цікаво які будуть відчуття. Тут можна “торкнутися до вічності”, наочно побачити взаємозв’язок мистецтва та ремесла, спільної роботи творчої думки та рук маестро. У світі блискучий результат таких відносин мало де настільки наочний. Таке відчуття ніби побував “у лоні мистецтва”.

Музей історії мистецтва – це безкайній всесвіт. Скільки б разів тут не бував – завжди побачиш щось нове. Шедеври спілкувються з туристами метамовою. Тут є усе те, що зацікавить навіть того, хто прийшов до музею вперше в житті, за компанію, а тим пампаче цінно для експертів і сучасних митців. На кожного туриста тут чекають інтелектуальні відкриття, естетична насолода споглядання та вражаючі емоційні переживання.

Музейний квартал (MQ), де раніше були придворні стайні Священної Римської імперії. У 1921 році тут організували першу виставку, згодом побудували виставковий центр. Сучасний Музейний Квартал – комплекс музеїв, галерей. Тут знаходяться Музей сучасного мистецтва MUMOK, віденьский Кунстхалле, Музей Леопольда, дитячий Kindermuzeum ZOOM, Архітектурний центр, Танцювальний квартал, кілька виставкових залів, ресторани, театр. Хофбург – великий палацовий комплекс у Внутрішньому місті Відня, зимова резиденція австрійських імператорів. Зараз у Хофбурзі розташована канцелярія президента Австрії. За давніх часів на цьому місці височіла фортеця, в якій жили правителі країни. З XIV століття у зведеному тут палаці розмістилась монарша родина Габсбургів. Кожен імператор добудовував для себе нові резиденції навколо. Так з’явився цілий комплекс палаців Хофбург з дворами й каплицями.

Національній Австрійській бібліотеці понад 650 років, цей книжковий храм береже зібрання старовинних книжок, мап, глобусів, нот, манускриптів. Ми передали до архіву фоліант роману відомого у світі вченого, українського генія Олега Кришталя з дарчим листом від автора.

Вулиця Fleischmarkt – одна з найстаріших у Відні. У давнину на цьому місті було римське поселення. В середньовіччі тут торгували м’ясом. У XVIII- XIX століттях зупинялись в готелях та відвідували ресторації на вулиці Fleischmarkt багато відомих людей. Серед них Т. Караян, Бетховен, Шопен, Никколо Паганіні, Леопольд Моцарт, Ференц Ліст, нині тут мешкає українська легенда : Іван Марчук. Нас Іван Марчук зустрів загадковою усмішкою і щедрою остинністю.

На вулиці біля костьолу посмакували смаженими гарячими каштанами. Й попрямували до скульптури знаменитого земляка – українського козакаЮрія (Георга) Кульчицького. Він започаткував у Європі кавову традицію: навчив пити каву, придумав рецепт віденського “меланжу” і свого часу врятував Відень від облоги османських військ. Пан Юрій дипломат і національний герой Австрії. На його честь названа вулиця у Відні. Це місто з величною історією, культурою, архитектурою, смачною віденською кухнею, приємними мешканцями. Відень варто обов’язково відвідати мандрівнику. Слухайте своє серце – неквапно мандруйте.

Бажаю усім надійних друзів та яскравих подорожей, а насамперед, перемоги й величі Україні».

Рекомендуємо почати знайомство з Віднем з Музею історії мистецтв — найбільший серед художніх музеїв Австрії, сайт: https://www.khm.at/ukrainian/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *