Виставка «Європа і Україна: діалог крізь віки» приурочена до річниці надання Україні статусу кандидата в члени Європейського Союзу.
Культура — сукупність духовних та матеріальних цінностей, створених народом упродовж його існування. Культура кожного народу — складова світової. Не існує ізольованих культур, усі вони — результат цивілізаційного взаємопроникнення. Виставка «Європа і Україна: діалог крізь віки» ілюструє вплив західноєвропейської культури на українську в культурно-мистецькому, технологічно-промисловому та суспільно-політичному контекстах. Українська культура протягом сторіч органічно адаптувала західноєвропейські стилі. Це яскраво ілюструють предмети українського та європейського образотворчого й декоративно-ужиткового мистецтва кінця 18 — 19 ст., що представлені на виставці.
Становлення шляхетської української культури відбувалося в контексті та під впливом західноєвропейської, що втілювалось як у безпосередньому використанні та «споживанні» речей, так і в інтерпретації ідей та технологій. На виставці представлені предмети, що належали українській еліті Наддніпрянщини кінця 18 — 19 ст.: порцеляна, художнє скло, меблі та одяг, вироби із золоченої бронзи. Одним із важливих результатів західноєвропейського впливу на українське виробництво стало заснування місцевої керамічної промисловості. Вироби перших керамічних фабрик та мануфактур нині належать до вишуканих творів українського декоративно-ужиткового мистецтва. Особливу увагу у експозиції виставки приділено порцеляновим виробам Волокитинської фабрики Андрія Міклашевського та фаянсовим виробам Києво-Межигірської фабрики. Автори виставки закцентували увагу на предметах Києво-Межигірської фабрики, оскільки цього року відзначається 225-ліття від дня її заснування.
На виставці демонструються меблі у стилі відомого французького мебляра Андре-Шарля Буля (1642—1732), західноєвропейські кабінетні меблі, вишукані австрійські меблі для віталень у стилі «бідермаєр», французькі різьблені шафи-вітрини у стилі «друге рококо». Інтер’єрне умеблювання доповнене масивними вазами, бронзовими канделябрами, настільною скульптурою на взірець робіт французького скульптора Клодіона. Ці предмети не лише формували смаки тогочасної української еліти. Вони стимулювали виробництво таких речей в Україні.
Більшість продемонстрованих меблевих виробів походять із колекції родини промисловців та меценатів Терещенків.
Водночас на виставці представлені матеріали, що ілюструють впливи західноєвропейських демократичних перетворень середини 19 ст. на реалії тогочасної підросійської України.
Виставка в музеї працює щодня, з 10:00 до 17:50, каса музею до 17:00.
Телефон для довідок – (044) 278-48-64.
Адреса музею – вулиця Володимирська, 2.Вхід на виставку за загальним квитком до музею – 100 грн, для школярів/студентів/пенсіонерів – 50 грн.